Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Student
Jesteś tu: Student > Polski > Aktualności

Spotkanie z b. ambasadorem RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej

2019-02-04 ckirza kategoria: spotkanie 

Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS/SGH „Korporacja HZ” wraz z SKN-em Spraw Zagranicznych zapraszają na spotkanie z ambasadorem Krzysztofem Płomińskim. Odbędzie się ono 13 lutego 2019 r. o  godz. 19.00 w Auli B SGH, Al. Niepodległości 162. Polecamy je szczególnie studentom SGH zainteresowanym karierą w dyplomacji. Podczas spotkania będzie miała miejsce prezentacja książki Arabia Incognita. Raport polskiego ambasadora. W dyskusji planowane jest uwzględnienie tematyki konferencji bliskowschodniej w Warszawie.
 
Autor książki jest dyplomatą trwale związanym z Bliskim Wschodem od czasu specjalistycznych studiów w moskiewskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO).  W służbie zagranicznej przeszedł wszystkie urzędnicze szczeble - na placówkach w Libii, Jordanii, Iraku i Arabii Saudyjskiej oraz w MSZ – od referenta do ambasadora w Bagdadzie i Rijadzie oraz dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu. Aktualnie – doradca dyplomatyczny Krajowej Izby Gospodarczej i członek Rady Ambasadorów Europejskiej Akademii Dyplomacji.
 
Raport prezentuje drogę Autora do dyplomacji, realia pracy na placówkach i w centrali Ministerstwa oraz osobiste doświadczenia i przeżycia, niekiedy dramatyczne. Opisywane sprawy, okraszone ciekawostkami i anegdotami, dotyczą takich tematów jak obecność Polaków w krajach arabskich w okresie PRL, odbudowa stosunków z Izraelem na przełomie transformacji, brawurowa i wysoce korzystna dla interesów państwa akcja wywiadu w Iraku, ewakuacja polskich obywateli i personelu ambasady RP z tego kraju oraz przejęcie tam w 1991 roku odpowiedzialności za interesy USA, budowa od zera relacji III RP z naftowymi  państwami obszaru Zatoki, w tym z Arabią Saudyjską, gdzie Autor był pierwszym polskim ambasadorem, kwestie personalne i kadrowe. Wiele zarówno pozytywnych, jak i gorzkich odniesień dotyczy konkretnych spraw gospodarczych, biznesowych i często wielomilionowych interesów, realizowanych w odmiennym kulturowo środowisku. Przedstawionym w książce bieżącym wydarzeniom i faktom towarzyszą refleksje historyczne i przemyślenia na temat uwarunkowań bezpieczeństwa regionalnego, konfliktów, terroryzmu, migracji i polityki Zachodu.
 
Po wykładzie w imieniu Autora zapraszamy do Klubu „Jajko”.
 

Archiwum